Gydytoja: šio elemento trūkumas gali stabdyti vaiko raidą, bloginti mokymosi rezultatus

Geležies stoka – dažniausias mitybos sutrikimas pasaulyje. Trūkstant geležies maiste sumažėja jos atsargos organizme, pradeda mažėti ir hemoglobinas. Tada atsiranda mažakraujystė arba anemija.

LSMUL Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vaikų onkohematologė dr. Rosita Kiudelienė

Simptomai
Anemijos simptomai nėra specifiniai. Dėl sumažėjusio audinių aprūpinimo deguonimi atsiranda blyškumas, mieguistumas, galvos svaigimas, galvos skausmas, dirglumas, pablogėja atmintis, gali būti prastesnė dėmesio koncentracija. Netoleruojama fizinio krūvio, dažniau plaka širdis. Be abejo, šiuos simptomus sugeba išsakyti vyresni vaikai, paaugliai. Kūdikiai niekuo nesiskundžia, todėl dažnai anemija mažiesiems diagnozuojama tik atlikus kraujo tyrimą. Specifiniai geležies stokos anemijos simptomai yra noras valgyti nevalgomus objektus (smėlį, kreidą, akmenis, ledą, žemę). Mitybinių anemijų metu stebimas dažnesnis plaukų slinkimas, sausa oda, lūpų kampučių trūkinėjimas, nagų trapumas. Pastebėjus šiuos požymius reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti kraujo tyrimą.

Dvi rizikos grupės
Vaikų hematologė kviečia atkreipti dėmesį į dvi amžiaus grupes, kurios vadinamos rizikos grupėmis geležies stokos anemijai atsirasti. Tai yra kūdikiai ir vaikai iki dvejų trejų metų. Jiems geležies stokos anemija gali formuotis dėl spartaus augimo bei nevisavertės mitybos, nes šių vaikų mityboje būna daug pieno. Antrą grupę sudaro vaikai, vyresni nei dvylikos metų, ir paaugliai, kuriems būdingas spartus augimas, papildomas kraujo netekimas merginoms menstruacijų metu bei įvairios dietos, kurių jos ima laikytis. Mažiausiųjų grupėje didesnė rizika sirgti geležies stokos anemija yra neišnešiotiems naujagimiams bei esant daugiavaisiam nėštumui, kai gimsta du trys vaikai iš karto.

Kaip atsilieps ateityje
Anemijų metu sumažėja deguonies patekimas į organizmą, o tai kenksminga augantiems vaikams, nes blogėja jų nervų sistemos vystymasis. Sveikų vaikų, kurie nesirgę geležies stokos anemija, pažinimo, intelekto raida daug spartesnė nei sergančiųjų. Geležies stoka lemia ir imuninės sistemos sutrikimus, blogina ląstelių imunitetą. Geležies stokos anemija turi poveikį mokymuisi, gali paveikti ilgalaikę pažintinę funkciją. Klinikinio tyrimo metu ištyrus dešimties metų vaikus, kurie kūdikystėje sirgo geležies stokos anemija, jų pažintinės funkcijos atsiliko nuo sveikų vaikų. Taigi, siekiant užtikrinti gerą vaikų gyvenimo kokybę, svarbu žinoti šią patologiją anksti, laiku diagnozuoti ir ją gydyti.

Ar pakaks geležies preparatų?
Atlikus kraujo tyrimą ir patvirtinus geležies stokos anemiją stengiamasi šalinti jos priežastis: koreguoti mitybą, stabdyti lėtinį kraujavimą. Vien mityba ši liga neišgydoma, reikia skirti geležies preparatų nuo dviejų iki šešių mėnesių. Jei po mėnesio gydymas nutraukiamas, anemija gali atsinaujinti. Mityba turi būti visavertė. Geležies yra visuose maisto produktuose, tačiau ji yra netirpi ir sunkiai pasisavinama. Svarbus ne geležies kiekis, bet ir jos forma. Maiste jos yra dviejų tipų: hemo ir ne hemo. Hemo geležies yra mėsoje, žuvyje, kiaušiniuose. Ji pasisavinama iki 30 proc. Ne hemo geležies, esančios daržovėse, kruopose, pasisavinama tik iki 5 proc. Geležies pasisavinimą gerina askorbo rūgštis (vitaminas C), mažina kalcis, kurio gausu piene. Dėl gręsiančios geležies stokos anemijos neišnešiotiems ar daugiavaisio nėštumo naujagimiams profilaktiškai skiriama iki 10 mg geležies per dieną net iki vienerių metų amžiaus. PSO rekomenduoja sparčiai augantiems paaugliams geležies skirti iki 30 mg per dieną bent tris mėnesius per metus. Aišku, atkreipti dėmesį į sportuojančiuosius.

Verta žinoti
Dėmesys vegetarų mitybai
Ne visų vegetarų vaikų kraujo tyrimai būna blogi. Svarbu žinoti, kokios mitybos šeima laikosi, kokių produktų pacientas ir jo artimieji nevalgo – gal atsisako tik mėsos, o žuvį ir kiaušinius valgo. Dietos be mėsos šalininkams gali pritrūkti geležies, ypač spartaus augimo periodu, todėl reikia atlikti tyrimus. Jiems taip pat gali pritrūkti vitamino B12, kalcio, vitamino D, cinko ir baltymų. Kūdikiams dar ir folio rūgšties.

 
Šaltinis, spauskite ČIA 

Leidinių paieška

Specialistui

Mokslinių praktinių konferencijų ir mokslinių pranešimų vaizdo įrašai bei kiti dokumentai, svarbūs draugiją vienijančių specialistų veiklai vykdyti

Plačiau