LSMU mokslininkų akiratyje – inovatyvūs onkologinių ligų gydymo metodai

Kaip įveikti navikų atsparumą jonizuojančiai spinduliuotei ir padidinti jų radiojautrumą? Kokios medžiagos gali padėti tai padaryti? Tai – mokslo pasaulyje vis dar neišspręsti klausimai, į kuriuos atsakymų savo naujausiuose tyrimuose ieško Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) MA Onkologijos instituto mokslininkai.
 
Daugiausiai dėmesio tyrėjai skiria krūties vėžiui – tiriamas skirtingų šio vėžio tipo ląstelių atsparumas spinduliniam gydymui. Šiandien Onkologijos instituto mokslininkų tikslas yra apšvitinti ląsteles fotonų ir protonų pluoštu ir palyginti šių dviejų spindulinio gydymo tipų rezultatus. Klinikiniai tyrimai jau atliekami Kauno klinikose.
 
Tarptautinis dėmesys
 
Onkologijos institutas dalyvauja Europos Sąjungos bendrosios mokslinių tyrimų ir inovacijų programos Horizon 2020 mokslinių tyrimų projekte INSPIRE. Tyrėjų darbas jau sulaukė tarptautinio dėmesio – 2019 metais rezultatai pristatyti Mančesteryje (Jungtinė Karalystė) vykusiame INSPIRE konsorciumo metiniame suvažiavime, apie projektą rašoma ir naujausiame visai Europos mokslininkų bendruomenei skirtame INSPIRE naujienlaiškyje.
 
LSMU mokslininkai pasirinko palyginti fotonų ir protonų radiobiologinį poveikį navikams. Projektui vadovaujanti LSMU MA Onkologijos ir hematologijos klinikos vadovė prof. Elona Juozaitytė atkreipia dėmesį, kad onkologinių ligų spindulinis gydymas panaudojant protonų pluoštą yra naujas pažangus metodas, kuomet navikas ypač tiksliai apšvitinamas reikiama dalelių doze, nesukeliant žalos aplinkiniams sveikiems audiniams ir organams.
 
„Dėl įrangos brangumo dar tik vyksta fundamentalūs ir klinikiniai tyrimai siekiant pagrįsti protonų išskirtinumą ir atverti galimybes plačiam klinikiniam pritaikymui. Didelės energijos protonų spindulinės terapijos įrangai, jos palaikymui, mokslui bei klinikinei praktikai Europoje skiriamos didžiulės investicijos. Fotonų ir protonų radiobiologinių skirtumų moksliniai tyrimai kol kas yra negausūs, todėl LSMU mokslininkų idėjos yra patrauklios tarptautinei mokslininkų bendruomenei ir bus plėtojamos toliau“, – teigia prof. E. Juozaitytė. 
 
Auga nauja karta
Profesorės vadovaujamame projekte dirba gydytojai onkologai-radioterapeutai, taip pat Onkologijos mokslo laboratorijos mokslininkai. Prof. E. Juozaitytė džiaugiasi, kad projekte išaugo naujoji mokslininkų karta, savo darbais plečianti spindulinės terapijos galimybes ir atliekanti įvairius mokslinius tyrimus navikų ir kitose srityse.
 
„Ypač džiaugiamės tokiais puikiais darbuotojais kaip Aistė Savukaitytė, Agnė Bartnykaitė, Danguolė Laukaitienė,  Roberta Vadeikienė ir kitais, kurie įsiliejo į jaunų LSMU mokslininkų gretas ir džiugina savo idėjomis bei atliekamų tyrimų rezultatais. Nauja, ryški mokslinių tyrimų kryptis Onkologijos institute yra radiobiologijos tyrimai, kurie plečiasi nuo fundamentalių iki klinikinių sprendimų spindulinėje terapijoje“, – kalbėjo profesorė.
 
Prieš pusę metų jaunajai Onkologijos instituto mokslininkei Justei Čepaitei pasitaikė puiki proga stažuotis didžiausiame Vokietijos moksliniame protonų tyrimų centre (GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung, Darmstadt). Jaunosios mokslininkės neišgąsdino netgi tai, kad stažuotė pareikalavo pasiimti akademines atostogas.
 
„Gavusi pasiūlymą nedvejojau ir jį priėmiau. Tai buvo neįkainojama patirtis. Ačiū visiems, kurie prisidėjo, kad ši stažuotė įvyktų“, – INSPIRE naujienlaiškyte savo įspūdžiais dalijasi J. Čepaitė.

Šaltinis: https://lsmuni.lt/lt/naujienos/naujienos/lsmu-mokslininku-akiratyje--inovatyvus-onkologiniu-ligu-gydymo-metodai.html?fbclid=IwAR0cgoxdqkTj_O_0V9ToMi22Tk7UERULYDwpYDZfoRqgWNCc9kz4MYu8xks

Leidinių paieška

Specialistui

Mokslinių praktinių konferencijų ir mokslinių pranešimų vaizdo įrašai bei kiti dokumentai, svarbūs draugiją vienijančių specialistų veiklai vykdyti

Plačiau