Iškilmingoje šventėje pagerbti nuolatiniai kraujo donorai

Kauno klinikų Kraujo centro organizuotoje iškilmingoje šventėje buvo išskirtinai pagerbti nuolatiniai kraujo donorai, kurie ne tik patys ateina į Kraujo centrą paaukoti kraujo, bet šia gerumo iniciatyva užkrečia ir savo kolegas, draugus, artimuosius.

Medalius ir statulėles kraujo donorams įteikęs Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministras prof. Aurelijus Veryga teigė, jog tai vienas iš kartų, kai į auditoriją gali kreiptis „broliai ir seserys“. „Aukodami kraujo mes tampame broliais ir seserimis, –  sakė prof. A. Veryga. –  Kraujo donorystė – tai kilnus darbas. Žmonės, kurie nori savo gyvenimą įprasminti, gali tai padaryti labai paprastai, nes kiekviena kraujo donacija gelbsti gyvybes.“

Pasak Sveikatos apsaugos ministro, kraujo donorystė ne visada buvo neatlygintina. „Šiandien Lietuva gali didžiuotis, kad didžioji dalis donorystės yra neatlygintina. Kraujo donorai mato šio kilnaus veiksmo prasmę.“ 

„Visi čia susirinkusieji kraujo donorai yra čempionai, – sakė Kauno klinikų generalinis direktorius prof. habil. dr. Renaldas Jurkevičius. – Jūs laimite čempiono titulą už tai, jog darote gerus darbus kitiems. Jūs aukojate dalelę savęs, kad kiti galėtų gyventi“. Ligoninės vadovas dėkojo kraujo donorams Kauno klinikų vardu.

„Nors Kauno klinikų Kraujo centras yra dar visai jaunas Kraujo centras, tačiau jis veikia didžiausioje ligoninėje, kurioje kasmet atliekama beveik 70 tūkstančių chirurginių operacijų. Šiandien proga padėkoti ne tik čempionams kraujo donorams, bet ir visam Kraujo centro kolektyvui“, – sakė prof. habil. dr. R. Jurkevičius. 

Kauno klinikų Kraujo centro vadovė dr. Diana Remeikienė teigė, kad nuo praėjusios šventės Kraujo centre apsilankė apie 9 tūkstančiai kraujo donorų, padėjusių gelbėti gyvybę tūkstančiams žmonių. „Donorų kraujas tikrai gelbsti gyvybes, tačiau šios frazės prasmė yra gerokai platesnė nei įsivaizduojame. Neretai tai suprantama labai tiesiogiai – žmogus patiria traumą, netenka kraujo operacijos metu, dėl įvairių ligų sutrinka kraujo ląstelių gamyba ar atsiranda kraujavimas ir tik kraujo komponentų perpylimas gali jį išgelbėti,  – aiškino Kraujo centro vadovė. – Donorų kraujas svarbus ne tik dėl to. Jei nebūtų galimybės naudoti kraujo komponentų, nebūtų įmanoma gydyti įvairių ligų, kai pacientui taikoma chemoterapija. Nebūtų galimybės atlikti sudėtingų operacijų ar transplantacijų. Be donorų kraujo nebūtų įmanomas daugelio medicinos sričių progresas“, – pabrėžė dr. D. Remeikienė. 

Kraujo donorais tampa ir patys medikai. Kauno klinikų gydytojas anesteziologas reanimatologas Aurimas Pečkaukas, kuris jau daugiau nei 30 kartų aukojo kraujo, kasdieniame darbe mato kraujo donorytės svarbą. „Neatlygintiną donorystę vertinu kaip altruistišką duoklę visuomenės solidarumui. Yra gausybė žmonių, sergančių lėtinėmis kraujo ar kitų sistemų ligomis, kurių gyvenimas tiesiogiai priklauso nuo nuolatinių kraujo donorų“, – teigia  A. Pečkauskas, šiandien gavęs Lietuvos nusipelniusio donoro pažymėjimą.

„Kraujo produktų trūkumas ligoninėse gali lemti žmogaus gyvybę ar sveikatą, todėl stengiuosi rodyti pavyzdį kitiems ir išsklaidyti mitus apie donorystės procesą, – sako gydytojas anesteziologas reanimatologas. – Gajus mitas, jog kraujo donorai iššvaisto savo kraują kitiems, dėl to jaučiasi silpni ar paliegę. Laisvalaikiu mėgstu kopti į kalnus, bėgti ilgas distancijas, o kraujo donorystė šiai veiklai neturi jokios neigiamos įtakos. Todėl visus noriu padrąsinti ir kviečiu prisidėti prie neatlygintinos kraujo donorystės.“

Kasmet LR SAM ministro įsakymu apdovanojami kraujo donorystėje pasižymėję donorai: davusieji kraujo neatlygintinai 20 kartų apdovanojami Lietuvos donorystės žymūno pažymėjimu, 30 kartų – Lietuvos nusipelniusio donoro pažymėjimu, o dovanojusiesiems kraujo ne mažiau kaip 40 kartų suteikiamas garbės donoro vardas ir apdovanojami kartu su tai patvirtinančiu ženklu ir pažymėjimu.

Šiais metais Donorystės žymūno pažymėjimai įteikti 52 donorams, kraujo dovanojusiam ne mažiau nei 20 kartų. Lietuvos nusipelniusio donoro pažymėjimai įteikti – 20 donorų, kraujo dovanojusiems ne mažiau nei 30 kartų. Garbės donoro vardai suteikti 9 kraujo donorams: Mažvydui Aleknai, Sauliui Gelgotai, Gvidui Grėbliauskui, Raimundui Kudirkai, Andriui Medvedevui, Dariui Sabaliauskui, Ričardui Smailiui, Arnoldui Deguliui, Martynui Juzaičiui. 

Kauno klinikų Kraujo centras dėkojo ir ištikimiems partneriams, padedantiems puoselėti kraujo donorystės idėjas ir telkti visuomenę šiam kilniam tikslui. Nuoširdžiausi dėkingumo žodžiai skambėjo Kauno apskrities vyriausiajam policijos komisariatui, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Mykolo Romerio universiteto, Kauno technologijos universiteto, Vytauto Didžiojo universiteto, Kauno kolegijos, Kauno Technikos kolegijos bendruomenėms, NATO kariams, įmonių, gimnazijų ir įvairių akademinių bendruomenių ir organizacijų  atstovams bei moksleiviams. Renginio šventinę nuotaiką sustiprino muzikinė komedija, kuriai publika negailėjo gausių ovacijų.


Leidinių paieška

Specialistui

Mokslinių praktinių konferencijų ir mokslinių pranešimų vaizdo įrašai bei kiti dokumentai, svarbūs draugiją vienijančių specialistų veiklai vykdyti

Plačiau